reklama

Folksonómia a kwadriliardy informácií

Je nesmierne zaujímavé pozorovať, ako sa vyrovnávame s obrutálnym tempom vŕšenia a produkovania informácií: fascinuje ma a zároveň desí. Teraz úsmev popod fúz, lebo, pravdupovediac, nevyrovnávame sa s ním. Informácie neu stále pribúdajú a robčochceš, žiadny mozog, žiaden stroj, žiadna známa entita nedokáže kategorizovať exponencionálne rastúce dáta. Existujú a vznikajú len rôzne prístupy k tomuto oceánu. Moje pohnútky sú tutoľa skromné: načrtnúť skicu a poskytnúť linky, stručne informovať o myšlienke sociálne/spoločensky tvorenej klasifikačnej schémy - bez prispenia informačného architekta - ktorá má sexy meno folksonómia. Ako kto, ale ja mám rád nové slová a termíny a pojmy - o to viac, keď spájajú nevyspytateľnosť ľudstva a rýdzu vypočítavosť techu. Folksonómia je vlastne kapitola vo vývoji vedy a umenia kategorizovania informácií. Veľmi čítavá kapitola, možno z nej bude revolúcia!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Doslovný preklad je správa ľudového klasifikovania a vymyslel ju informačný architekt Thomas Vander Wal. V skratke ide o priraďovanie vlastností informáciám - tagovanie - a kategorizovanie na ich základe. Ako systémový prvok sa takéto tagy po prvý krát objavujú koncom roku 2003 na del.icio.us a sú rýchlo nasledované inými social softvérmi.

Podľa wikipédie, citujem z angličtiny, je folksonómia neologizmom pre metódu a postup spoločnej kategorizácie za použitia voľne vybraných kľúčových slov. Hovorovo sa tento pojem vzťahuje na skupinu spontánne spolupracujúcich ľudí za účelom organizovania informácií do kategórií. Na rozdiel od formálnych klasifikačných metód, tento fenomén zvyčajne vzniká iba v non-hierarchických komunitách ako sú napríklad verejné weby, v protiklade k viac úrovňovým tímom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Folksonómie najlepšie fungujú, keď veľké množstvo ľudí opíše rovnakú informáciu. Ako príklad, povedzme, blog.sme.sk by si v del.icio.us otagovalo všetkých neviemkoľko bloggerov. Každý by pritom použil iný tag, iné kľúčové slovo. Softvér už len kľúčové slová sprístupní cez jednoduchý vyhľadávač. Výsledky žiadna veda alebo čo, ale môžu byť veľmi užitočné: takým osobným spôsobom. Veru, zaujímal by ma takýto experiment:)

Bruce Sterling, kiberpuňková to legenda, sa vo svojom článku pre wired domnieva, že folksonómia vznikla a vzniká z kombinácie dvoch vynálezov: (1) zariadení, ktoré sú aspoň do určitej miery schopné mechanizovaného klasifikovania a (roz)triedenia informácií a (b) spoločenského softvéru, ktorý primäje (yea;)) používateľa robiť nejakú prácu zadarmo. Všimni si - píše Sterling - že 1 a b v podstate nejdú príliš dokopy. Folksonómia je taká: štipka dobrovoľnej roboty a kúsok mechanického triedenia ťa dostane z Jedna do Bé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Akosi som sa príliš rozpísal sa mi marí, maru mari. Myslím, že akurát stačilo na inšpiráciu, linkov pre detailnejšie preskúmanie témy je tu akurát. Hor sa, hop sa, nový tabulátor otvor sa a daj kukec na del.icio.us, furl.net, flickr, technorati, alebo jots.com a vlastne, vygúgli si, prekliesni si cestu. Poďme, poďme, dajme sa na úprk k napájadlám sémantiky!

peter meluš

peter meluš

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

sa nevie vmästiť do akože Zoznam autorových rubrík:  Intímne futurologické snemySúčasnosťtech & netSúkromnéFabulandBytie na Ostrovochremixes

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu